6.krúžok 27.10.2014

Možno pekné počasie, možno choroby, možno posun času, ale dnes prišlo iba 6 detí. Hynek to komentoval, že menej figúrok na šachovnici znamená menej problémov. Deti boli tichšie, pracovali v kľude, možno sme im dali viacej vyfarbovania, to sa poriadne sústredili. Čo sa týka rozumových schopností jednotlivcov, sú podľa mňa naše deti vysoko nadpriemer. Ale zapamätať si mená všetkých detí, to je ťažký oriešok nielen pre mňa. Myslím, že ani jedno dieťa ešte nepozná všetkých ostatných po mene. Keď ale dávam dvojiciam úlohy, tak sa celkom dokážu nájsť a dohodnúť. V úlohách som sa snažila robiť vždy nové dvojice, celkom to zvládali. Ani raz som zatiaľ nepočula, že by niekto nechcel byť s niekým v dvojici. Vždy sa nadšene vrhnú do úlohy, ktorú robia. Škôlkarky Janka a Kika sú zlaté, jedna je iniciatívnejšia, druhá utiahnutejšia, spolu to celkom dobre spriemerujú.

Matematika:

Krokovanie: Dávala som povely, na začiatku krokovali dve deti. Urob dva kroky dopredu, potom tri kroky dopredu, začni teraz! Išli dve deti a skončili na rôznych miestach. Poslala som ich ešte raz, už skončili narovnako. Stále mám problém nechať ich na zlom výsledku. Ale už sa snažia a opravujú sa navzájom. Zase bola úloha od Ajky: Urob 8 krokov dopredu, potom 8 krokov dopzadu, začni teraz! Pridali sme úlohu na dva, alebo tri pokyny sa dostať vedľa robota, ktorý urobil 5 krokov dopredu. Riešenia boli 2+3, ale aj 6-1 a podobne.

Veverička: Na radu Pavlíny, som situovala úlohy do rozprávania o veveričke. Deti dostali nevyfarbenú veveričku a mali ju za úlohu vyfarbiť. Počas vyfarbovania išla pesnička o maľovaní veveričky. Celkom sa pri tom ukľudnili.

Evidencia: Deti nachystali pre veveričku komôrku, teda tabuľku na ukladanie tvarov tak ako minule. Najprv na zemi nachystali záhlavie tabuľky, podobnej ako pred týždňom, len sme mali 3 tvary a 3 farby. Deti dostali za úlohu povedať, koľko papierov bude treba na komôrky do tabuľky. Niektorí počítali prázdne miesta na zemi, Ondrík si musel na každé prázdne miesto dupnúť a niekto vzadu počítal 3x3 (myslím, že Alenka). Deti tabuľku krásne nachystali a potom dostali tvary na umiestnenie. Forma ale bola iná, tvary boli  akože "oriešky", ktoré padali na zem a deti ich zbierali a nosili do správnej komôrky. Už nanosili a umiestnili všetky správne, nemali pocit, že niečo treba meniť (a naozaj to mali dobre). Potom som dala čisté papiere dolu a na pravý kraj a dala im po dvojiciach za úlohu doplniť tam počet. Zvládli všetky dvojice. Posledná úloha bola spočítať, koľko mám napísať na pravý dolný roh. Spontánne sšítali dolný riadok, iní posledný stĺpec a niektorí všetky objekty v komôrkach. Nikto sa nepozastavil nad tým, že to vyšlo rovnako (spočiatku vlastne nie, veľa malo výsledok 21 a nie 24). Riadok bol súšet čísel 8+8+8, stĺpec 9+6+9. Viete po koľko tvarov bolo v jednotlivých políčkach? Nebojte, takúto úlohu sme zatiaľ neriešili, to až v budúcnosti.

Pyramídy: Deti riešili malé pyramídy, iba s tromi políčkami, z toho jedno bolo treba doplniť. Po dvaja dostali rovnaké zadanie, skôr ako riešenie odovzdali, mali sa navzájom nájsť. Malí dostali jednoduchšie úlohy, starší ťažšie, s dopočítavaním čísla hore. Milé riešenie mi priniesli ukázať Barborka s Ondríkom. Mali to rovnako, 3+4=7. Ale Barborka to mala doplnené číslami, Ondrík bodkami. A vysvetľovali mi, že Barborka Ondríkovi preškrtla bodky aby to mali rovnako, lenže dostal riešenie 3+3=6. Keď som namietla, že nemajú rovnaké riešenie, tak si Barborka škrtla čísla a prepísala ich na 3+3=6.

Stavby z kociek: Deti dostali za úlohu urobiť stavbu z desiatich kociek podľa predlohy. Výborne

Evidencia stavby:

Rytmus:

Bludiská: