4.kruzok 13.10.2014

Celý týždeň som rozmýšľaľa, ako si poradiť s disciplínou. Prišla som na kopu dobrých zdôvodnení, prečo si disciplínu neviem udržať. Je neskoro, deti sú uťahané a už sa im nechce rozmýšľať. Musím ich rozveseliť, aby sa im na krúžku páčilo a potom ich neviem ukľudniť. To, že nepracujú za stolom, je pre ne náročné. Takže som v tom nevinne. Ale, ak na deti budem kričať, tak ich to naozaj nebude baviť. A stale som si hovorila, že títo malí idú po nových zručnostiach a znalostiach, len to treba nejako lepšie zorganizovať.

Tak som sa sústredila, aby deti dostávali úlohy sústavne a príliš nečakali na ostatných. a fungovalo to, deti pracovali. Dokonca, keď spadla s rachotom tabuľa, tak ich to ani nepohlo, lebo mali inú robotu. Neviem, čo bol dnes za deň, asi že bolo 13teho a tak sa diali veci. Po chvíli spadol ešte záves, nikto nebol nablízku a všimli si to iba dvaja.

Šimonko vyriešil úlohu o sŕňacích kopytách. Už od dverí hlásil, že 3 srny mali 24 kopýtok, ale ja som sa opýtala neočakávanú otázku. Koľko kopýtok má srna na nohe? Odpovedal 24 (to mal nachystané), potom 8 (jedna srna) až nakoniec 2 kopýtka na jednej nohe, ale to som mu už ukazovala moju nohu, aby si uvedomil, čo sa pýtam.

Matematika:

Pyramídy: Pyramídy boli dopredu nachystané. Rozdávali ich Ondrík a Alžbetka. Ondrík stihol rozdať 2 a Alžbetka 8. Úlohy dostali naskôr jednoduché ale rôzne. Teda 4 druhy. Keď vyriešili, mali si nájsť kamaráta, ktorý mal rovnaké zadanie. Keď sa zhodli na výsledku, tak dostali ťažšie zadanie. Veľmi sa im to páčilo. Ťažšia úloha bola vynikajúcou odmenou. Prekvapil ma ondrejko, ktorý bez problémv počíta s veľkými číslami, keď dostal pyramídu s bodkami, bolo to pre neho náročné. A výsledky dával dôsledne v bodkách. Na druhej strane deti sa snažili písať čísla. Ale stalo sa, že výsledok dostali správny, 12, ale zapísali ho ako 21. Keď som sa opýtala, koľko je výsledok, tak už to prečítali ako 21 a dosť ich zarazilo, že tak veľa. Veľmi sa tešili, keď našli kamaráta s rovnakým zadaním. Riešenia museli často korigovať, ale vždy vybrali správny výsledok. Najlepšia hláška večera: "Mám to s tebou rovnaké" "ale ja s tebou nie". Obaja mali pravdu, prvý hovoril o tom, že majú rovnaké zadanie, druhý o tom, že výsledok majú rôzny.

Kocky: Počítali sme, koľko kociek nám ostane, keď od 8 odoberieme 3. A potom 2 a nakoniec 3. Nemali s nulou problém a ochotne ju zapisovali. Potom som postavila vežu zo 6 kociek. Úloha bola, aby deti postavili takú vežu, že moja veža bude o jedno menšia ako tá ich veža. Postavili veže výšky 5. Priložila som svoju vežu k ich veži s otázkou, či je moja o jedno menšia ako veža dieťaťa. Usúdili. že nie a pridali jednu kocku. A boli prekvapení, že moja veža stále nebola o jedno menšia. Ale postupne sa k tomu dopracovali a nakoniec už vedeli, že ich veža má mať ý kociek. Len im to trochu padalo. Keď si boli vybrať kocky, Ondro a si vybral

Evidencia: Na zem sme si uložili tabuľku, ktorá mala v záhlaví (stĺpce) tri tvary: kruh, štvorec a trojuholník. A v riadkoch v záhlaví tri farby: červenú, zelenú a modrú. Deti dostali do ruky farebné tvary a mali ich najprv ukázať, napríklad všetky trojuholníky, všetky zelené tvary, atď. Potom mali za úlohu sa postaviť v tabuľke na miesto, kam ich útvar patrí. Po chvíli sa dohodli a vysvetlili si to. Len som ich dávala stáť po jednom, myslela som, že sa lepšie sústredia. Ale viacerí sa rýchlo začali nudiť a vystrájať. Tak sme sa nakoniec postavili na správne miesto všetci. Deti vedeli sami opraviť, keď sa niekto postavil nesprávne. Potom dostali opačnú úlohu. Mali na papieri vyznačiť, koľko tvarov patrí do ktorého políčka tabuľky. Na tabuli boli nakreslené dva červené štvorce, jeden zelený štvoruholník, tri modré štvorce, jeden zelený kruh. Bola som prekvapená, že deťom sa darilo úplne inak ako v iných disciplínach. A nebola tam vôbec žiadna zákonitosť, komu to išlo a komu nie. Darilo sa niektorým dievčatám a niektorým chlapcom, niektorým rýchlym počtárom a niektorým pomalším, niektorým predškolákom a niektorým školákom. Pri iných úlohách viem rozoznať skupiny detí, ktorým sa darí a ktorým nie, ale v tejto úloh mi žiadne delenie nafungovalo. tak budú deti, ktoré vedia evidovať spontánne a deti, ktoré si evidovanie musia vymyslieť.

Básnička: Dnes som básničku iba povedala, a zahrali sme ju s Hynkom, Ikou a ešte ktorýmsi z chlapcov.Čviriká vrabec čviriká, stala sa chyba veliká. Chodí k nám kocúr na strechu, celý deň robí neplechu, otec náš vrabčí, vrabčia mať, nemôžu preňho čvirikať. Otázka bola, koľko tam bolo krídel. Koľko tam bolo zobáčikov a koľko tam bolo chvostov. Občas to poplietli, ale nakoniec sa dohodli a opravili to. Problém bolo slovo mať, niektorým nebolo jasné, čo je to.

Čo sa mi na krúžku páčilo: Začíname si pamätať, čo sme na krúžku robili. Na otázku, čo sa dnes komu na krúžku páčilo, boli odpovede:  Pyramidy (4),  Tvary (2), Basnicka (1), Nic (3), cesta autom sem na krúžok (1).