2.krúžok 29.9.2014

Stretli sme sa po troch týždňoch. Hneď prvý problém bol, že sme zabudli doniesť nálepky na menovky. Ukázalo sa to ako obrovská výhoda. Minule som na deťoch hľadala menovky a snažila sa ich prečítať, tentokrát som sa snažila zapamätať si mená detí. Dala som im za úlohu, aby sa predstavili navzájom, aby mi mohli pomôcť, keď nebudem vedieť niekoho meno. No a do konca krúžku som vedela mená všetkých detí, a okrem Emilky s Klárkou som ich aj dobre priraďovala.

Nepridávali sme nové aktivity, po troch týždňoch a vydýchanom vzduchu minule sme neverili, že by si deti z minulých aktivít niečo pamätali. Deti si nielenže priniesli obrázky, čo minule dostali, ale sa minule aj dosť veľa naučili. Výborne to bolo vidno na Jakubkovi, ktorý bol minule chorý. Pri nových veciach bol lepším priemerom v matematike aj v tom ako vnímal ostatné deti. Ale pri veciach, ktoré sme robili minule, boli na neho kladené veľké nároky. Dúfam, že sme Ťa moc nevydesili.

Po minulom krúžku som sa snažila priniesť pre niektoré deti aj ťažšie úlohy, ale nakoniec sme ich neriešili spoločne, ale odniesli si ich domov. Tých, čo ešte nemajú zažité pyramídy, by sme poriadne poplietli. Moc prosím rodičov, aby nechali deti vyriešiť "úlohu" samé. Teším sa na najoriginálnejšie riešenie a to určite nebude to očakávané. Nabudúce už deti rozdelíme na tri skupinky, vankúše na sedenie  budú na dekách, ktoré budú predstavovať lode na vodnej hladine. Na lodiach budú námorníci, piráti a čajky. A tie skupinky by mali byť diferencované podľa schopností detí.

Už sme mali viac kľudu na prácu, deti boli disciplinovanejšie, možno aj preto, že ich bolo tentokrát iba 10, ale hlavne už na nich bolo vidno pôsobenie pani učiteliek. Veľká vďaka prvácke pani učiteľky.

Už som sa odhodlala aj k prvému potrestaniu, posadením chlapčaťa na stoličku. Keď som ho po minúte zavolala späť, bol urazený a odmietol sa vrátiť. Našťastie, keď sme namiesto do 4 napočítali do 5, tak ho to zdvihlo zo stoličky.

Matematika:

Prvá matematická úloha vznikla na začiatku, po predstavovaní, keď sme zisťovali, koľko je medzi deťmi školákov a koľko je škôlkarov. Boli tam 2 predškoláci a 6 prváci. Na otázku, koľko bude školákov o rok, všetci odpovedali, že dvaja. Bola som v pokušení ich začať opravovať, nakoniec som ale vyhrala sama nad sebou a len zopakovala, že teraz je ž školákov  a dvaja predškoláci a o rok budú dvaja školáci. Už sme začínali robiť niečo iné, keď Alenka zakričala, ja viem všetci budú školáci. Lebo oni budú prváci a my budeme druháci. Súhlasili všetky deti a Alenka sa očividne tešila. A ja tiež. Neobľúbené úlohy o veku už riešime na druhom stretnutí s prváčikmi. To som zvedava, aké úlohy budeme riešiť na Mikuláša.

Obrázok: Otázky sa tentokrát netýkali len počtu, ale aj vlastností. Každé dieťa malo povedať niečo o obrázku. Zopár detí si netrúflo, niektorí chceli hovoriť aj za nich. Nakoniec sa pýtali deti sami. Uz vznikli prvé debaty, napr. či na strome sú vrany alebo lastovičky, zhodli sme sa, že to mohli byť aj vrany, ktoré šli na karneval prezlečené za lastovičky. Otázka, koľko je na obrázku dievčat viedla k otázke, či starenka na obrázku je dievča. Rozhodli, že áno a budeme počítať ženy. Nasledoval problém, či sliepky sú ženy. Áno, lebo muž je kohút. Pokračovalo to mačkami, to už mohli byť aj kocúri. Nakoniec Barborka rozhodla, že za ženy budeme počítať iba ľudí.

Benefity pre matiku: deti sa učia všímať si veci, argumentovať, pamätať si, počúvať iných a ich názory zahrnúť do svojho riešenia.

Krokovanie: Minule nám krokovanie moc nevychádzalo, nevedeli sme urobiť správnu dĺžku kroku, tlieskať ku krokom. Dnes sme sa učili  kráčať do rytmu v zástupe a tlieskať, potom dupať   a nakoniec krokovať ako robot. Chystám básničky do slovenskej verzie poľských učebníc, tak som skúšala, ako sa deťom bude kráčať.

Pochodujú námorníci, nesú rybu na udici. Dupotajú piráti, vezú poklad na lodi. Poletujú čajky,.... a zistila som, ze si nepamätám koniec. Tak ho majú deti do budúceho krúžku vymyslieť. Padli už nejaké návrhy. Zatiaľ najviac ma ohromil  Šimonkov návrh posledného veršu:... a prileteli ponad more z teplých krajín.

Benefity pre matiku: deti si vytvárajú viacej modelov čísla a učia sa prepájať medzi týmito modelmi, to prepojenie je veľmi dôležité pre budúce hľadanie analógií, či riešenie úloh novými metódami (analytická ko konštrukčná geometria na SŠ alebo časová a frekvenčná oblasť na VŠ)

Pyramídy: Doniesla som tri pracovné listy s pyramídami. Najjednoduchšie mali počet bodiek do 5, ťažšie mali počty do 11. Najťažšie mali zákernosti ako nulu, rovnicu a nesprávne zadanie. Tie dostali deti domov. Ale nie je cieľom, aby to doniesli správne vyriešené.

Pri riešení pyramíd sa darilo všetkým veľmi úspešne. Len Kubko mal v každej úlohe chybu. Keď som vyzvala deti, aby zistili, ako to Kubko počíta, tak omnoho rýchlejšie ako ja pochopili, že nerozumie zadaniu. Neviem, čo mu vlastne povedali, ale počula som, čo odpovedal on: Aha, to mám počítať tie guličky? Naozaj netuším, čo počítal dovtedy, ale potom už to robil správne.pyramidyA.png (67285); pyramidyB.png (103860); pyramidyC.png (81623).
Benefity pre matiku: operácie sčítania a odčítania, pri trochu väčších pyramídach väzby medzi číslami, hľadanie zákonitostí.

Básnička: Zopakovali sme si básničku z minula, Mama vedie Macka Macku, ku potôčku na prechádzku, hovorí im pošušky, umyjem vám kožúšky. Niektoré deti si pamätali svoje riešenia spred troch týždňov. Ondrík, ktorý počítal oči všetkých zvieratiek nie 6 ale 18, lebo počítal súčet očí v 3 divadelných predstaveniach, si spomenul na celú situáciu a počítal to rovnako nanovo. Miinule to bolo 9, vlastne nie 12, vlastne nie 18. Tentokrát už mal výsledky 12 a potom 18.

Tentokrát sme hrali básničku: Skákal pes, cez oves ... Psíček Alenka ma šokoval, ako ďaleko vie doskočiť na 4 nohách.

Deti už suverénne spočítali, koľko tam bolo hláv. Koľko tam bolo nôh.

Na otázku: Šiel poľovník a mal dvoch psov, koľko mali spolu nôh?, sme mali dokonca 3 správne odpovede. Emilka povedala, že 10 a napísala na tabuľu 4 4 2, Kika tvrdila že 8 a napísala na tabuľu 4 4. Skúšali sme vypátrať, prečo má Kika iný výsledok a deti na to prišli. Keď si prečítame zadanie, nie je jednoznačne jasné, či sa jedná o nohy poľovníka a jeho psov, alebo o nohy poľovníkových psov. Nakoniec dievčatá ešte navrhli, že nôh bude 11. Lebo poľovník niesol palicu.

Ondrejkovi sa zdali príklady na krúžku príliš ľahké a chcel počítať s veľkými číslami, tak má doma porozmýšľať o úlohe: Boli tam psi a poľovníci. Bolo tam 12 nôh a 4 hlavy, koľko bolo psov a koľko poľovníkov?

Benefity pre matiku: slovné úlohy, názorná predstava hovoreného textu a riešenie úloh v kontexte nejakého príbehu.