3.kruzok 6.10.2014

Stále viac obdivujem prvácke pani učiteľky. Je pravda, že večer sú deti unavené po škole a celom dni, ale aj tak mám pocit, že si budem musieť zavolať kúzelníka, aby som ich dokázala zorganizovať. Verím, že matematika bude fungovať. Ale zdá sa, že nedokážem nechať na deti, aby si to sami organizovali a chvíľu ešte budem musieť veliť ja. Mala som pocit, že niekedy som deti viac zmiatla, než nasmerovala. Dnes nebola s nami Veronika, ktorá minule riešila unavené deti, ktoré už nevládali a chceli vystrájať. Možno by som poprosila rodičov, ak by to bolo možné, aby deti aspoň hodinku pred krúžkom už nerobili úlohy, ale radšej si  trochu zabehali. Niektorí drobci mali dnes výdrž asi prvých 5 minút, potom sa potrebovali odreagovať. 

Skúšali sme si povedať mená ostatných detí. A zapisovali sme si, koľko kto uhádol. Z prvých piatich pokusov sme získali počty 1, 3, 5, 2, 4. Potešila som sa, že máme postupku. Som zvedavá, kto z detí mi rozumel.

Milým spestrením bola slečna z kancelárie, ktorá prišla vyzbierať vložné za krúžok a namiesto 30 eur chcela iba 3. Mohli sme mať dneska zľavu...

Matematika:

Rozcvička: Čísla sme si ukazovali cez iné modely. Na prstoch, tlesknutia, dupanie. Menší mali trochu problém spočítať 2 dupnutia a 4 prsty, starší si to užívali. Nabudúce skúsime spočítať slová v riekanke.

Úlohy o veku: Začali sme úlohou, koľko je v miestnosti prvákov a koľko predškolákov. 3 predškolákov sme spočítali správne, ale 5 školákov napočítalo iba do 4. Väčšina sa zhodla na nesprávnom výsledku. Až keď som ich nechala postaviť, tak sa spamätali, že aj seba treba započítať. Na riešenie z minulého týždňa, koľko bude o rok školákov, šťastne zabudli.  Takže o rok budú 3 školáci. Jedine Kika mala na tabuľka od začiatku správny výsledok, ale deti mu nevenovali pozornosť. Až keď som požiadala všetkých, aby sa postavili tí, čo budú dubúci rok školáci, tak sa postavili všetci a zase im to docvaklo, že všetci. Na otázku koľko, sa zase spočítali, ale medzičasom prišiel Šimonko, takže už aj Kika prestala mať správny počet. Lebo detí bolo zrazu 9.

Krokovanie: Minule sa mi zdali Emilka a Ondrík trochu unavení a stratení, tak sme dnes pri riekankách a krokovaní trochu viac šantili. Nielen tieto dve, ale všetky deti boli o kus veselejšie a už som s nimi nemohla urobiť viac, než trochu rytmického pochodovania. Pokyny pre robota sme museli odsunúť na budúce stretnutie.

Pochodujú námorníci, nesú rybu na udici. Dupotajú piráti, vezú poklad na lodi. Poletujú čajky, prileteli z diaľky. Pri tom našom blbnutí si Alžbetka s chechotom pospevovala, ja mám rada túto matematiku. Bolo to milé. Rozdelili sme sa na pirátov, námorníkov a čajky. Kubko so Šimonkom ma prekvapili, že chcú byť piráti. Ondrejkovia s Kikou boli námorníci a ostatní boli čajky. Teda ostatné, lebo čajky chceli byť Alenka, Baborka, Emilka a Alžbetka.

Pyramídy: V prvom rade chcem pochváliť všetkých rodičov, ktorí doma nechali deti samé riešiť úlohu z minulého týždňa. (Bol do súbor pyramidyC.png ). Rodičov chválim preto, že ani jedno z detí neargumentovalo tým, že tato, alebo mama povedali, že to tak je. Mali svoje dôvody a celkom dobre sa dokázali dohodnúť. Už boli síce moc ukričaní na to, aby debatovali sami, ale doplnili prvé dve pyramídy z úlohy správne. Teda prvú správne a druhú dvomi spôsobmi. Jeden správne a druhý som opravila ja. Keď doplnili hore osem, dostali za úlohu zistiť, koľko treba dať dolu. Výsledky boli 10, 11 a 12, takže vcelku správne.

Keď som nakreslila ďalšiu pyramídu, s tromi blokmi navrchu, deti nadšene hlásili, že dolu budú až dva bloky a že je to smiešne. A keď som pod tie dva dokreslila ďalší, už to tušili a zajasali. A hneď vedeli, ako to celé vypočítame.

Čiarkovanie: Deti dostali úlohu, urobiť na papieri toľko čiarok, ako je počet vecí na obrázku. Alžbetka oznámila, že toto robiť nevie. Poprosila som Barborku, aby jej to vysvetlila. A nemusela som sa o nič viac starať, baby sa dohodli a pracovali. Deti mechanicky urobili presne toľko čiarok, koľko bolo objektov. Na moju výzvu, či sa to dá aj inak, nakoniec označili, že kocky sú 2 a je na nich 6 bodiek. A na inom obrázku boli kocky 3 a bolo na nich tiež 6 bodiek. Barborka ich začala spočítavať dohromady. Teda 3 kocky a 6 bodiek je 9 čiarok. Ostatné deti písali bodky hore a kocky dole. Takže sme začali so základmi násobilky.

Básnička: S divadlami to dnes už bolo úplne divoké, niektorí herci hrali aj cudzi predstavenia, málokto pozeral... Divadlo sme hrali o básničke: Srnec, srna, sŕňatko, tata, mama, dieťatko. Srnec ten má rožky, srna bystré nôžky a to malé? Uvidíme, až keď bude väčšie v zime. Deti zvládli počet zvieratiek,  počet nôh a počet rožkov. A potom som sa opýtala, koľko rožkov bude v zime. A zapracovala fantázia: Odpovede boli: 6, lebo aj srna má rožky, iná odpoveď bola 4, lebo malé bude srnec,  ďalšia bola 2, lebo to malé bude srna. A uzavrela to Alenka s výsledkom 0, lebo v zime jeleni zhadzujú parohy.

Úloha pre deti na doma je Koľko majú tieto tri zvieratká kopýtok. Tentokrát budú deti potrebovať rodičovskú pomoc s tým, čo je to vlastne kopyto a čo párnokopytník a teda koľko kopýtok má vlastne srnka.

A nakoniec:

Vonku mi ešte maminky radili, ako mám zvládnuť deti, aby mi neskákali do reči a nechali ma dohovoriť zadanie úlohy a do toho pribehli Alenka s Barborkou a chceli nám niečo povedať, ale rozprávali sme a nepočúvali sme ich. A tak sa vzorne postavili pred nás a odušu sa hlásili a smiali sa. A potom sa pochválili, že pomohli tomu dievčatku (Kike, ale vonku ju nespoznali) nastúpiť na hojdačku.